GIS prináša pre Železnice Slovenskej republiky efektívny a rýchly prístup k informáciám o aktívach v priestorovej mape, momentálne dostupných len v tabulárnej forme v rámci prevádzkovaných modulov.
Kľúčové riešenia
- Konsolidácia prostredí
- Optimalizácia existujúcich databázových objektov
- Grafická prezentácia údajov
Naša úloha
GIS naplnil svoju ambíciu a stal sa centrálnym systémom pre priestorový prístup a zobrazenie širokého spektra dostupných údajov cez grafickú vizualizáciu aktív v mapovom podklade.
Zobrazenie aktív ŽSR v mape umožní pokročilé analýzy údajov na základe ich umiestnenia v priestore. Práve silná analytická zložka spolu s prehľadnou prezentáciou dát z ostatných systémov ŽSR umožní skvalitniť a urýchliť prevádzkové, ale aj manažérske rozhodnutia. Výstupné mapové podklady budú využívať všetky organizačné zložky ŽSR, ktoré potrebujú pre svoje rozhodovanie priestorové a popisné informácie v jednom systéme v definovanom rozsahu a požadovanej kvalite.
ŽSR potrebuje systém sprístupňujúci integrálne informácie o jednotlivých aktívach podniku v interpretácii geopriestorových súvislostí z hľadiska služieb zákazníkom, ako aj pre podporu interných procesov.
Riešenie
Architektúra riešenia integrácie GIS na interné systémy je navrhnutá ako zavedenie návrhového vzoru Microservices. Tento návrhový vzor vychádza z princípu servisne orientovanej architektúry (SOA).
Základným princípom tohto vzoru je vyvíjať celú aplikáciu ako súbor malých služieb, pričom každá beží ako samostatný proces a komunikuje štandardnými komunikačnými protokolmi. Za základnú softvérovú jednotku, ktorú je možné samostatne upravovať a nasadiť, považujeme tzv. komponent (component). Pri návrhovom vzore sa uvažuje o dvoch typoch komponentov: knižnice (libraries) a služby (services). Knižnice komunikujú cez volania funkcií (in-memory function calls). Preferované komponenty sú služby, ktoré komunikujú prostredníctvom štandardných rozhraní a protokolov (napr. webových služieb alebo volaním vzdialenej funkcie – RPC). Použitie služieb vyvíja tlak na komponenty, aby presne dokumentovali použité rozhranie, čo uľahčuje neskoršiu úpravu systému. Výsledný systém je pri použití návrhového vzoru decentralizovaný a prípadná porucha jednej komponenty nespôsobí nefunkčnosť celého systému.
Komunikačné rozhrania zabezpečujú komunikáciu medzi systémami, resp. komponentmi systému. Konkrétnym protokolom pre SOA je napr. SOAP, ktorý zabezpečuje výmenu správ založených na XML prostredníctvom HTTP. Rozhrania REST sú jednoduchšie, nevyžadujú štandardy pre opis kontraktu služieb a poskytujú vyšší výkon v porovnaní s rozhraniami SOAP. Komunikáciu s databázami zabezpečuje rozhranie JDBC, ktoré sa stará o zasielanie SQL dotazov na SQL server a získanie výsledku dotazov.
Na prenos súborov sa opäť používajú štandardné a bežne používané protokoly a služby ako FTP, SFTP, SMB, CIFS, atď.
GIS 1 pre ŽSR prináša nové hodnoty
Výsledky a prínosy
- Zvýšenie produktivity práce
- Zníženie nákladov a času potrebného pre rozhodovací proces
- Aktualizácia prevádzkových zmien do GIS
- Aktualizácia rozsiahlych investičných zmien personálom
- Zrýchlenie prístupu k operatívnym informáciám a vyjadreniam pre developerov a staviteľov v OP ŽSR
- Interne dostupné mapové kompozície
Použité komponenty
GIS ŽSR je prevádzkovaný na piatich virtualizovaných serveroch
Používatelia a používateľské roly sú spravované v centrálnom Active Directory ŽSR, čím je riadená a zabezpečená single sign on autentifikácia.
Databázový
server Oracle
Aplikačný
server
Mapový
server
Administračný
server
enterprise Service Bus
integračná platforma
Doplňujúce informácie
Bližší popis riešenia
Realizácia 1. iterácie GIS ŽSR ukázala, aké rozsiahle priestorové údaje na podporu procesov ŽSR sú v rámci ŽSR evidované. Tieto priestorové údaje sú spravované rôznymi systémami a rôznymi spôsobmi – určením presnej polohy objektu (napr. súradnice priecestí), určenie polohy staničením, určenie polohy vzťahom k nejakému inému objektu (napr. nakladacia plošina sa nachádza na nástupišti číslo X) resp. existujú objekty, ku ktorým sú evidované popisné údaje, ale bolo by potrebné evidovať aj ich polohu (napríklad koľajové váhy). Evidovanie a spravovanie priestorových údajov v GIS ŽSR, ich aktívne využívanie, aktualizácia a integrácia takýchto priestorových údajov na prevádzkové systémy, pritom predstavuje kľúčovú pridanú hodnotu GIS ŽSR, ktorá bola preukázaná realizáciou 1. iterácie GIS ŽSR.
V rámci 1. iterácie GIS ŽSR boli do GIS naplnené v úplnom rozsahu alebo v rozsahu vzorových údajov vybraného traťového úseku nasledovné objekty:
Pozemky a Budovy v správe ŽSR
Dopravné body
Jednotná žel. Mapa
Železničné trate a stavby
Energetika a elektrotechnika
Oznamovacia a zabezpečovacia technika
Železničný spodok
Inžinierske siete
Naše portfólio je naozaj široké. Ponúkame rozmanité profesionálne služby z oblasti IT a dokážeme vytvárať riešenia šité na mieru aj pre Vás.
Výber našich projektov
Duálne vzdelávanie, ktoré zaujme!
Štátny inštitút odborného vzdelávania
Multifunkčná platforma pre podporu implementácie systému duálneho vzdelávania.Elektronizácia samospráv Malaciek a Stupavy
Malacky a Stupava
Jednoduchšia komunikácia občanov s mestom.Funkčnosť je jednou z našich najvyšších priorít...
Slovak Telekom
Plnohodnotný a funkčný dokument manažment nasadený v cloud prostredí.Zobraziť ďalšie projekty
Zobraziť menej projektov